Тема 9
Тема 9. Автоматизація обліку матеріальних цінностей
Мета заняття: вивчити порядок ведення інформації з обліку придбання і продажу матеріальних цінностей; використовуючи програму «1С: Бухгалтерія 7.7» закріпити теоретичні знання та набути практичних умінь і навичок з формування довідника «Номенклатура», введення інформації з обліку матеріальних цінностей; формування документації з обліку матеріальних цінностей та МШП.
Методичні вказівки до теми
Для відображення інформації з обліку матеріальних активів, що знаходяться в організації, призначений довідник «Номенклатура», який має дві закладки.
На закладці Основні вказуємо назву, вид ТМЦ (товар, тара, послуга, будівельний матеріал, продукція, матеріал, паливи, запасні частини, МШП, напівфабрикати), бухгалтерський рахунок обліку, вид ПДВ, ціна покупки, ціна продажу, ціна роздрібна, одиниці виміру.
На закладці Додатково - рахунок і вид затарат. Кореспондуючий рахунок програмою формується автоматично від правильного виду матеріальних цінностей. Вид діяльності.
Процес постачання складається із сукупності операцій по забезпеченню підприємства необхідними для виробництва матеріальними ресурсами (виробничими запасами). До матеріальних ресурсів відносяться сировина і матеріали, будівельні матеріали, запасні частини, а також МШП. Під час придбання виробничих запасів в системі бухгалтерського обліку відображаються такі основні бухгалтерські проведення:
· На купівельну вартість одержаних від постачальників і оприбуткованих на склад підприємства виробничих запасів: Дт20 Кт63;
· На вартість послуг сторонніх організацій, пов’язаних з транспортуванням, навантаженням чи розвантаженням придбаних виробничих запасів: Дт20 Кт68;
· На суму оплати за отримані виробничі запаси та послуги, пов’язані з придбанням: Дт63 або Дт68 кт31.
Транспортно-заготівельні витрати складаються з оплати транспортування, страхування, вантажно-розвантажувальних робіт тощо.
Виділяють такі головні причини списання (вибуття) виробничих запасів із балансу:
- відпуск у виробництво;
- списання за невідповідності критеріям активу;
- списання у зв’язку з крадіжкою, псуванням тощо;
- реалізація на сторону.
Матеріали, на вдміну від основних засобів, нематеріальних активів та інших необоротних матеріальних активів, використовуються у виробничому процесі одноразово і повністю переносять свою вартість на пролдукцію, що виготовляється. Відпуск матеріалів у виробництво оформляється витратними документами, які відображають відпуск матеріалів на виробничі та господарські потреби, реалізацію на сторону залишків матеріалів. Для відображення господарських операцій з передачі матеріалів на загальногосподарські цілі в типовій конфігурації призначено документ Списання ТМЦ, який можна викликати так:
менюДокументи/Складські/Списання ТМЦ
Після заповнення всіх необхідних реквізитів можна отримати електронну та друковану форму документа «Акт списання». На запит про проведення документ буде зареєстровано в Журнал Складські.
Для відображення господарських операцій з передачі матеріалів у виробництво у типовій конфігурації призначено документ Калькуляція (меню Документи/Виробництво/Калькуляція). Документ Калькуляція призначений для відображення операцій, пов’язаних із списанням матеріалів у виробництво, оприбуткуванням продукції, розрахунком її собівартості та відпускної ціни.
Для збереження малоцінних швидкозношуваних предметів, що використовуються організацією у господарській діяльності, призначений довідник Номенклатура. Для елемента довідника, що є МШП, установлюють вид МБП.
Конфігурація програми дозволяє за допомогою документів реєструвати наступні операції з МШП:
- оприбуткування;
- передача в експлуатацію;
- внутрішнє переміщення;
- списання.
Відображення оприбуткування МШП здійснюється за допомогою документа Прибуткова накладна, в реквізиті Що оприбутковуєм встановлюють Запаси. Для реєстрації передачі в експлуатацію придбаних МШП призначений документ Ввід в експлуатацію, у головній частині якого обирають опцію Ввід в експлуатацію МШП і вказують місце збереження (матеріально-відповідальну особу), на відповідальному збереженні якого вони будуть обліковуватись.
ЛІТЕРАТУРА ДО ТЕМИ |
1. Бутинець Ф.Ф. Інформаційні системи бухгалтерського обліку. - Житомир: ПП „Рута”, 2002, с. 334-356;
2. Дубій О. 12 уроків з 1С: Бухгалтерії. Версія 7.7. українське законодавство 2-е основне виджання: Львів – 2002, с.146-167;
3. Редько М.М. Інформатика та комп’ютерна техніка.- Немшаєве: НМЦ, 2003, с.131-145;
4. Редько М.М. Інформаційні системи і технології в обліку. – Немішаєве: НМЦ, 2003, с.131-146;
5. Маковей Ю.В. Інформаційні системи і технології в обліку. – Немішаєве: НМЦ, 2010, с.96-109;
6. 1С: Предприятие 7.7, руководство по ведению учета „Бухгалтерський учет” для Украини.
Контрольні запитання для перевірки знань
1. Які реквізити необхідно заповнити в документі Прибуткова накладна?
2. Які реквізити є в документі Введення в екплуатацію МШП?
3. Як здійснити переміщення ТМЦ?
4. При допомозі якого документа можна списати ТМЦ?
5. Як здійснити переоцінку ТМЦ?
6. Які реквізити в документі Запис книги придбання?
7. Чи формує проводки документ Платіжне доручення і як?
8. Як сформувати документ Рахунок вхідний і які реквізити в даному документі?
9. Які реквізити в документі ТМЦ?
10. Які реквізити відображені в друкованій формі документу Акт списання?
Практичні завдання
Задача 1. Від заводу «Полярон» надійшли інструменти:
- Електродріль 3 шт, ціна без ПДВ – 300 грн.;
- Комплект свердл 10 шт, ціна без ПДВ – 100 грн. у супроводі накладної №124 від 08.01.13р., раніше по рахунку №100 від 05.01.13р. була зроблена оплата цієї поставки. Оформити надходження МШП за допомогою документа Прибуткова накладна і на запит про проведення дайте відповідь Так.
Задача 2. У результаті огляду виявилось, що електродриль в кількості 1 шт. І комплект свердл в кількості 1 шт браковані. Необхідно здійснити повернення поставщику брак за допомогою документу Повернення постачальнику. Для цього в журналі Прибуткові накладні виділити Прибуткову накладну по заводу «Полярон» і натиснути кнопку Ввести на підставі і вибрати документ Повернення постачальнику, запивнити документ і на запит про проведення дайте відповідь Так.