Тема 11
Тема 11. Автоматизація обліку готової продукції
та її реалізації
Мета заняття: вивчити порядок ведення інформації з обліку продукції сільськогосподарського призначення, порядок заповнення довідника „Склад продукції”, формування документів на оприбуткування сільськогосподарської продукції від виробництва.
Методичні вказівки до теми
Для ведення інформації з облікусільськогосподарської продукції використовуємо програму з версією сільське господарство.
Для оприбуткування готової продукції з поля служить документ Здача готової продукції на склад. Реквізити заголовку дозволяють вибрати склад, на який буде оприбуткована продукція, а також витратний рахунок обраного виду продукції. У табличній частині документа вказується наступна інформація:
- найменування продукції, що випускається, з довідника Номенклатура. Обране ТМЦ повинно мати вид продукції і для нього повинна бути визначена планова калькуляція за статтями витрат, що містить прямі матеріальні витрати: прямі витрати на оплату праці; прямі матеріальні витрати; інші прямі витрати; змінні загальногосподарські і постійні розподілені загальновиробничі витрати. Перелік статей калькулювання виробничої собівартості продукції встановлюється кожним підприємством самостійно:
- кількість, ціна, сума;
- субконто – аналітика по витратному рахунку, що зазначений у заголовку документа, тобто Вид діяльності для рах.23.1 і Підрозділ для інших субрахунків 23 рахунка.
При проведенні документ формує бухгалтерські проводки з оприбуткування готової продукції по Дт 26, 27 і Кт 23 рахунка.
На 21 рахунку обліковуються поточні біологічні активи, який має 212 субрахунок „Поточні біологічні активи тваринництва, які оціненні за справедливою вартістю” та 213 „Поточні біологічні активи тваринництва, які оціненні за первісною вартістю”, на забалансовому рахунку М враховуємо вагу тварин. На 16 рахунку обліковують довгострокові біологічні активи, а саме 163 „Довгострокові біологічні активи тваринництва, які оціненні за справедливою вартістю” та 164 „Довгострокові біологічні активи тваринництва, які оціненні за первісною вартістю” . На цих субрахунка обліковують тварин в основному стаді.
Для обліку довгострокових та поточних біологічних активів необхідно заповнити довідник Тварини, в якому у колонці кореспондуючого рахунку 23 необхідно проставити 1 для формування собівартості одиниці продукції.
Примітка. Залишки вводять через документ Операція останнім числом попереднього звітнього періоду.
Для відображення обліку операцій, пов’язаних із придбанням тварин у конфігурації сільське господарство, передбачений документ Прибуткова накладна. Заповнення реквізитів екранної форми документа варто почати з реквізитів групи Постачальники. Поле Вид може приймати одне з наступних значень: Вітчизняний постачальник, Іноземний постачальник, Підзвітна особа, що оприбутковуємо ОЗ.
Для оприбуткування прилоду призначений документ Прихід приплоду, приросту – документ Привіс. Для заповнення табличної частини документа використовується довідник Тварини. По кожній групі тварин неохідно заповнити підлегий довідник Затрати на одиницю продукції для того, щоб сформувалася собівартість 1 голови приплоду, 1 ц приросту в табличній частині даних документів.
Переміщення тварин з групи в групу здійснюється документом Переміщення тварин. У реквізиті Звідки і Куда діалової форми документа варто визначити ті місця збереження, звідки і куди будуть переміщенні тварини; з якої і в яку групу.
Якщо реквізити Тварина була або Тварина стала мають рахунок 163 (164) , тобто є необоротним активом стають видимі поля : у заголовку документа – інвестиції (тому що формування основного стада здійснюється через рахунок 15.5 „Придбання (вирощування) довгострокових біологічних активів”), а табличній частині – поле Необоротні активи.
Списання поточних біологічних активів здійснюється в реалізацію через документ Видаткова накладна-покупцям в типовій конфігурації дл України і в рахунок оплати своїм працівникам через документ Натуроплата з використанням версії сільське господарство.
А також через забій тварин документом Продукція тваринництва основна мясна.
Крім отримання продукції від вирощування сільськогосподарських тварин у програмі передбачені документи з обліку основної та побічної продукції, а саме молока від основного стада ВРХ та гною.
ЛІТЕРАТУРА ДО ТЕМИ
1. Бутинець Ф.Ф. Інформаційні системи бухгалтерського обліку.-Житомир ПП „Рута”, 2002, с. 313-320;
2. Дубій О. 12 уроків з 1С: Бухгалтерії. Версія 7.7. українське законодавство 2-е основне виджання: Львів – 2002;
3. Редько М.М. Інформацйні системи і технології в обліку. –Немішаєве: НМЦ, 2003, с.131-146;
4. Маковей Ю.В. Інформаційні системи і технології в обліку. –Немішаєве: НМЦ, 2010, с.96-109.
5. 1С: Предприятие 7.7, руководство по ведению учета „Бухгалтерський учет” для Украини.
Контрольні запитання для перевірки знань
1. В якому довіднику міститься інформація про сільськогосподарську продукцію?
2. В яких підлеглих довідниках формується собівартість продукції рослинництва?
3. Для чого служить довідник Культури та назвіть основні реквізити для його заповнення.
4. Яка інформація зберігається у довіднику Склад продукції?
5. Як сформувати планову собівартість поточних біологічних активів в тваринництві?
6. Як сформувати Акт на оприбуткування приплоду тварин?
7. Як оприбуткувати продукцію з поля?
8. Як оприбуткувати продукцію від забою?
9. Які документи використовуються для оприбуткування побічної продукції в сільському господарстві?
Практичні завдання
Задача 1. Створити у довіднику Номенклатура картки для обліку продукції рослинництва: пшениця; для обліку продукції тваринництва: молоко, гній.
Задача 2. У довіднику Тварини створити групи тварин: телички, бички, корови.
Задача 3. Ввести залишки: корови 100 голів вагою 50000кг на суму 500000грн.
Задача 4. Сформувати документи на оприбуткування продукції :
- оприбутковано від урожаю зерно пшениці 5000 кг;
- оприбутковано молоко від надою – 1000 кг;
- оприбутковано приплід – телички 2 голови вагою 50 кг, собівартість 1 голови приплоду 300 грн.;
- переведено корови на відгодівлю – 5 голів.
Задача 5. Продано в рахунок оплати працівнику господарстьва одну корову живою вагою 5000кг за ціною 500 грн. за 1 ц.
Задача 6. Сформувати Книгу продажу та Податкову накладну.