Тема 10
Тема 10. Автоматизація обліку праці
та заробітної плати
Мета заняття: вивчити порядок ведення інформації з обліку розрахунків з оплати праці.; нарахування оплати праці окремим групам працівників; особливості нарахування заробітної плати у сільському господарстві; нарахування допомоги з тимчасової непрацездатності; нарахування щорічних відпусток; порядок формування розрахунково-платіжної відомості, платіжної відомості, розрахункових листків на співробідників, зведення відрахувань до фондів. Отримання звітів за розрахунками з персоналом.
Методичні вказівки до теми
Сума нарахованої заробітної плати відображається у дебеті рахунків 23, 91, 92 як елемент витрат і кредиті рахунку 66 як кредиторська заборгованість підприємства перед своїми працівниками. Одночасно з заробітною платою на виробничі витрати відносять обов'язкові внески у фонди соціального страхування і забезпечення. Суми внесків розраховують як певний відсоток від суми нарахованої оплати праці працівникам підприємства і відображають на тих же рахунках виробничих витрат, на яких ураховуються відповідні їм суми заробітної плати. Так, у цей час підприємства провадять обов'язкові нарахування до фондів. Для ведення обліку розрахунків з цими фондами в довіднику рахунків на рахунку 65 «Розрахунки за страхуванням» виділяють відповідні субрахунки. Відрахування, зроблені підприємством, не слід плутати з утриманнями із заробітної плати працівників у той же пенсійний фонд, а також прибуткового податку. В цих операціях на суми податкових відрахувань дебетується рахунок 66 і кредитуються рахунки розрахунків за внесками у пенсійний фонд 651 і за прибутковим податком 641. Економічний зміст цієї операції полягає в тому, що частина нарахованої працівникам заробітної плати ( яку відображають на кредиті рахунку 66) підприємство зменшує (дебетує) на суму податку (внеску) і відображає як власну кредиторську заборгованість перед відповідними податковими органам (фондами). Працівники одержують свою зарплату вже за винятком цих сумм.
Для облікузаробітної плати в програмі 1С: Бухгалтерія 7.7 використовуються довідники, а саме довідник Співпрацівники призначений для зберігання інформації про працівників організації. Інформацю з цього довідника використовують для виписування первинних документів і ведення аналітичного обліку на бухгалтерських рахунках: 37.2 „Розрахунки з підзвітними особами”, 37.3 „Розрахунки з робітниками і службовцями за іншими операціями” і 66 „Розрахунки з оплати прац”і. Трьохрівнева структура довідника дає змогу об’єднувати співробітників у різні групи і підгрупи, наприклад, штатні і позаштатні працівники, відповідно до ділянки виробництва тощо.
У нижній частині вікна перегляду довідника Сотрудники/Співпрацівники, а також на закладках діалогової форми редагування елемента довідника розміщена кнопка История/Історія. За її допомогою можна переглянути історію змін значень періодичних реквізитів для кожного співробітника. Періодичними є такі реквізити: Тип сотрудника/Тип співпрацівника – його значення «1», якщо співробітник штатний і «0» - якщо сумісник, Количество дитей/Кількість дітей, Количество льгот/Кількість пільг, Должность/Посада, Оклад/Оклад.
Діалогове вікно перегляду і редагування реквізитів конкретного елемента довідника (співробітника) має декілька закладок, на яких згруповані реквізити відповідно до їхнього призначення.
Закладки:
- Загальні (общие),
- Дані по зарплаті,
- Паспортні дані,
- Податкові дані.
Закладка Общие/Загальні містить головні відомості про співробітника – його табельний номер (код), прізвище, ім’я, по батькові, стать, посаду. У випадку, якщо організація ддля співробітника є основним місцем праці – треба задати прапорець Основной/Основний. Для спіаробітників, які працюють з програмою 1С:Бухгалтерія, у реквізиті Код пользователя/Код користувача треба визначити ім’я користувача у такомуж вигляді, як воно задане в конфігураторі.
На закладці Дані про з/п містяться дані, потрібні для нарахування заробітної платні і відрахування прибуткового податку: місячний оклад (або погодинний тариф), розмір авансу, кількість дітей і кількість пільг за прибутковим податком, а також рахунок і стаття затрат, за якими списуватиметься сума нарахованої заробітної платні. Реквізит Вид затрат для заповнення обов’язковий.
У діалоговому вікні редагування елемента довідника є ще дві закладки:
Паспортні дані. На закладці вводять серію паспорта і його номер, ким і коли виданий документ, а також адресу співробітника і його контактний телефон. У реквізиті закладки Податкові дані розміщені індивідуальний податковий номер співробітника, назва й адреса податкової інспекції за місцем за місцем його проживання.
Крім довідника Сотрудники обов’язково потрібно переглянути довідник Налоги и отчисления який містить список податків, відрахувань, зборів в різні державні цільові фонди, а також додаткову інформацію про кожен вид відрахувань і податків: ставку, межу, організацію-отримувавча, її розрахунковий рахунок, типовий зміст платежу, рахунок обліку розрахунків і ін. Довідник використовується для автоматичного розрахунку суми податків і відрахувань, при редагувані документів, а також для ведення аналітичного обліку по бухгалтерських рахунках 17, 54, 64, 65.
Податки, що стосуються розрахунку зарплати, зібранні в групах Налоги и отчисления с фонда з/п і Налоги и отчисления по з/п с сотрудников.
Підприємствам, що сплачують єдиний податок, потрібно встановити в групі Налоги и отчисления с фонда з/п цього довідника нульові ставки відрахвань на фонд оплати праці. Оскільки ставки податків і відрахувань є періодичними реквізитами, тобто зберігають історію змін значень за датами, програма «знає», колий які ставки діяли.
Кожен елемент довідника характеризується унікальним текстовим кодом і набором реквізитів.
Порада. Не змінюйте назву параметрів, а також текстові коди елементів довідників.
В періодичному реквізиті «Ставка» для кожного з податків вказати його ставку в коефіцієнтах.
Операції нарахування і виплата зарплати оформляється тільки за допомогою документів типової конфігурації. В іншому випадку форма 1-ДФ не буде автоматично формуватись. У типовій конфігурації є два документи, пов’язані з зарплатою: Нарахування зарплати і Виплата зарплати. Обидва ці документи відображені в журналі Зарплата.
Для введення початкових залишків по зарплаті, формування відомості авансу і розрахунково-платіжної відомості використовують документ Нарахування ЗП. За його допомогою автоматично формують проведення відрахувань у фонди. Можна надрукувати декілька документів: розрахунково–платіжну відомість нарахування зарплати, платіжну відомість авансу, розрахункові картки для співробітників і зведення відрахувань до фондів.
Табличну частину документа можна заповнити автоматично за допомогою кнопки Заповнити. Вибравши вид виплати Нарахування ЗП, на підставі якого заповнюватиметься таблична частина нашого документа.
У конфігурації «Сільське господарство» всі операції, що впливають на розрахунок заробітної плати, наприклад, вихід у відпустку, пред’явлення до оплати лікарняного листа, призначення різногого виду доплат, утримань оформляється за допомогою відповдних документів. У той же час існує можливість безпосередньої зміни даних, що зберігаються у довідниках Співробітники. Наприклад, можна виправити ставку якого небудь співробітника. Редагуючи дані в довіднику слід враховувати наступне: багато основних параметрів, використанні в алгоритмах розрахунків, є періодичними, тобто система зберігає всю історію цих параметрів і вводить нові значення таких параметрів, прив’язуючи їх до зміни дати.
ЛІТЕРАТУРА ДО ТЕМИ
1. Бутинець Ф.Ф. Інформаційні системи бухгалтерського обліку. - Житомир: ПП „Рута” 2002 рік. с. 448-451;
2. Дубій О. 12 уроків з 1С: Бухгалтерії. Версія 7.7. українське законодавство 2-е основне виджання: Львів – 2002, с.104-110;
3. Редько М.М. Інформатика та комп’ютерна техніка. –Немішаєве.: НМЦ, 2003р.с.157-169.
4. 1С: Предприятие 7.7, руководство по ведению учета „Бухгалтерський учет” для Украини.
Контрольні запитання для перевірки знань
1. На який рахунок витрат списується сума заробітної плати , нарахованої адміністративному персоналу?
2. На який рахунок витрат списується сума заробітної плати, нарахованої допоміжному персоналу?
3. На який рахунок витрат списується сума заробітної плати, нарахованої виробничому персоналу?
4. Якими способами можна створити новий рядок довідника?
5. Якими способами можна створити нову группу в довіднику?
6. Як перенести елемент довідника до групи?
7. Який Документ призначений для нарахування авансу? Які проводки формуються при цьому?
8. Яка аналітика ведеться на рахунку 66 «Розрахунки з оплати праці»?
9. Який документ призначений для нарахування заробітної плати? Які проводки формуються при цьому?
10. Як одержати друковану форму платіжної відомості?
11. Як одержати розрахункові листки з нарахування зарплати співробітникам?
12. Як одержати звід відрахувань із заробітної плати у фонди?
13. Який документ призначений для відображення операцій з виплати авансу і заробітної плати? Охарактеризуйте розходження між цими операціями.
14. Як визначити наявність у касі необхідної грошової суми?
15. У якому довіднику можна змінити формулу для розрахунку прибуткового податку і ставки відрахувань і утримань до фондів?
16. У якій аналітичній відомості можна одержати суму витрат підприємства, пов'язаних з нарахуванням заробітної плати робітником основного виробництва?
Практичні завдання
Задача 1. Відкрийте довідник Сотрудники і введіть інформацію про співробітників:
- Створити таку структуру груп:адмінперсонал, працівники рослинництва, працівники тваринництва.
- Створити елементи:
1) тракторист 1 рільничої бригади Кожедуб А.А., Рільнича бригада;
2) бухгалтер Савчук Л. С., адміністрація;
3) свинарка Лагановська М.М., бригада № 1.
Задача 2. Відкрийте довідник «Налоги и отчисления» і введіть необхідну інформацію
Задача 3. 31.01.2012р. проведено нарахування заробітної плати адмінперсоналу підприємства. Відобразіть факт нарахування заробітної плати за січень 2012р. (22 робочих дні) за допомогою документу «Нарахування ЗП». На закладці додатково даного документу
- для групи Валові розходи задайте Ні доходи ні витрати;
- для групи комунальний податок відповідно: 92, інші загальновиробничі витрати, основна діяльність.
Задача 4. Протягом 5 днів тракторист скошував пшеницю у валки. Зробити записи в обліковий лист тракториста-машиніста та заповнити відповідні довідники. Провести нарахування заробітної плати (Обліковий лист тракториста-машиніста).
Задача 5. В рахунок оплати праці виписано пшеницю агроному у кількості 100 кг по ціні 3,50 грн/кг (Натуроплата).
Задача 6. Сформувати розрахунково-платіжну відомість по даних працівниках.