Сповідь сучасного бухгалтера
(або моя болісна не сповідь, як сказав доктор економічних наук, професор Ф.Ф.Бутинець )
Метою мого дослідження є:
вивчення проекту Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність". Адже сьогодні бухгалтер повинен бути професійним бухгалтером, який підтвердив свою кваліфікаційну придатність на заняття бухгалтерською діяльністю на території України та є членом громадської організації, яка відповідає вимогам Міжнародної федерації бухгалтера.
Переді мною було поставлено завдання:
вивчити та проаналізувати питання розвитку бухгалтерської професії до якого протягом останнього часу звернена увага багатьох вчених, економістів, докторів, аспірантів, докторантів та народних депутатів України. Десь у цьому ланцюжку перебувають і викладачі нашого навчального закладу, які готують молодих людей до професійної діяльності на бухгалтерській ниві.
Ще у 14… році Лука Пачолі сказав:
Хто в справах своїх не вміє бути гарним бухгалтером, той буде бродити як сліпець у пітьмі, навмання, і не минути йому великих збитків.
Питання про стан бухгалтерського обліку в країні може здаватися комусь недостатньо важливим, але сьогодні, за даними статистики, в Україні більш як півтора мільйона юридичних осіб, і всі вони обліковують результати своєї господарської діяльності так, як вони розуміють і вміють. Тому ми й маємо такі недостовірні дані, які не показують реального стану економіки і не дозволяють уряду приймати правильні рішення.
У своєму зверненні В.Литвин (спікер Верховної Ради України) зазначив: "Будь-яка людина, що має навіть невеликий управлінський досвід, знає, що правильно поставлене завдання – це наполовину вирішена проблема. А сьогодні в умовах, коли весь світ не знає, в який бік бігти та куди дивитися, правильно поставлені завдання й визначать послідовність їхнього рішення. А то ми заплуталися і поводимося як муха в павутині".
Переконана, що безпосередньо представники нашої професії не плутаються в павутині. Вони постійно працюють над поповненням своїх знань, розуміючи, що без постійного навчання і практики хороший спеціаліст у галузі фінансів і обліку просто не може відбутися.
Адже процес самовдосконалення – необхідна умова формування кожного спеціаліста будь-якої професії. Тільки такий спосіб можна зайняти власну конкурентоспроможну позицію на ринку праці незалежно від того, чи ти лікар, учитель, програміст, викладач. Не варто повторювати, що й наука потребує вдосконалення, до певної міри безстрашності при висуванні нових ідей і обґрунтуванні напрямів їх реалізації.
Сучасний етап реформування бухгалтерського обліку висунув багато теоретичних і практичних проблем, які необхідно вирішувати, але реформований облік не став ані кращим, ані гіршим. Це радикально оновлена система на якісно новій, так би мовити, ідеології, в основу якої покладено концептуальні принципи Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Постає закономірне запитання: чому сьогодні саме питання бухгалтерської професії визначається чинним подоланням економічної кризи в Україні? Протягом багатьох десятиліть цим людям доводилося відстоювати престижність професії бухгалтера. Що змусило так радикально змінити погляд на бухгалтерську професію? Це що – данина моді чи плата бухгалтерським працівникам, які подолали психологічний бар'єр, поринувши у розуміння й сприйняття методологічних змін в обліковій системі, пов'язаних із реформуванням бухгалтерського обліку?
Ефективні антикризові заходи в Україні потребують сильної та сучасної бухгалтерської професії. Під таким заголовком у газеті "Голос України" за №49 (від 19 березня ц.р.) опубліковано статтю І.Білоусової та С.Голова (голова Ради Міжнародної федерації бухгалтерів)
Фінансова криза – це насамперед криза довіри. Тому для виходу з кризи потрібна нова філософія відносин між інвесторами, які мають кошти і потенційно готові їх вкладати, та підприємствами, - з одного боку, професійними розпорядниками цих коштів, тобто банками – з другого, та державою з третього.
Побудова нових відносин можлива тільки за допомогою бухгалтерського обліку, що забезпечують зовнішніх користувачів оперативною, доступною та достовірною інформацією. На сьогодні найважливішою умовою виходу із кризи як підприємств, так і держави є саме зосередження уваги на створенні всіх необхідних умов для впровадження в Україні Міжнародних стандартів фінансової звітності.
У ст.5 проекту Закону про бухгалтерський облік уточнюється, що професійний бухгалтер має право надавати бухгалтерські послуги лише після отримання документа встановленого зразка, що підтверджує кваліфікаційну придатність та включення його до Реєстру суб'єктів, які дають бухгалтерські послуги.
Широка мережа навчальних закладів України готують спеціалістів-бухгалтерів, дає добру освіту, про те рахується це лише базовими знаннями, які необхідні для початку роботи. Далі все зводиться до створення умов для підвищення кваліфікації бухгалтерів на рівні визнання кваліфікаційної придатності бухгалтерів здійснюється громадськими організаціями бухгалтерів України, які відповідають вимогам Міжнародної федерації бухгалтерів.
Немає жодних сумнівів у тому, що базові знання – це основа майбутньої професійної діяльності. Однак хіба вищі навчальні заклади І-ІІ рівня акредитації (коледжі, технікуми) дають тільки базові знання і чому вони потрібні тільки для початку роботи? Я вважаю, що хто пізнав таємницю подвійного запису і механізм кореспонденції рахунків при відображенні змісту господарських фактів, той зуміє зрозуміти принципи, покладені в основу формування звітності за Міжнародними стандартами фінансової звітності, а отже використовуватиме нові методики у своїй практичній діяльності.
Можливо ми студенти коледжу і отримаємо тільки базові знання, але водночас викладачі навчили нас самовдосконалюватися.
Облік – це не тільки універсальна мова бізнесу, а й мистецтва, вся краса якого не завжди очевидна сторонньому спостерігачу, але повністю розкривається перед втаємниченим. Професія бухгалтера вимагає надзвичайного таланту й терпіння. Однак тих, хто її опанував, дається особливий дар бачити за цифрами складний світ економіки в її взаємозв'язках і гармонії.
Вважаю сучасного бухгалтера дивом. Він творить речі, які не здатен зробити навіть маг.
Нинішні бухгалтера професіонали активно працюють над втіленням принципів Міжнародних стандартів фінансової звітності у свою практичну діяльність. Можливо сьогодні той, хто прагне "модерну" в бухгалтерському обліку, замало робить для головного - формування інформаційного поля для прийняття управлінських рішень, а занадто багато енергії витрачає на обґрунтування пропозицій, щодо реорганізацій Методологічної Ради з бухгалтерського обліку, створення Національної системи підвищення кваліфікації бухгалтерів і, що найбільш визначально, окреслення статусу професійних бухгалтерських організацій при визначенні ними кваліфікаційного рівня нашого "професійного" бухгалтера.
Певна річ, це важливі напрями розвитку бухгалтерської професії на сучасному етапі вдосконалення вже реформованої системи бухгалтерського обліку. Так, але відтоді як постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.98р. було затверджено Програму реформування системи бухгалтерського обліку із застосуванням Міжнародних стандартів. Бухгалтера стали свідками широкого обговорення Програми щодо потрібності реформ та напрямів її реалізації. Дискусії тривали, розгорталися історичні події, представники бухгалтерської професії працювали над новим Планом рахунків, процедурами фінансового обліку та побудованих розрахунків. Вони підвищували свою кваліфікацію і чекали нових "обґрунтованих" пропозицій професіоналів з бухгалтерського обліку. Чекали і дочекалися.
Так, поміж зацікавлених уже обговорюється зміст проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність України". Читають всі, хто має відношення до бухгалтерського обліку. А бухгалтерський загал знову чекає на зміни з повною готовністю збагнути їх об'єктивну необхідність. Бухгалтер володіє професійною етикою, яка має бути у кожного, хто ініціює зміни. Сенс її полягає в тому, щоб, не піддаючись політичним спекуляціям, ставити винятково виважені проблеми, а не засівати поле неякісним зерном.
Зміни до ЗУ "Про бух.облік та фінансову звітність" здійснюється з метою створення єдиних правил ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності, які повинні стати обов'язковими для всіх підприємств, та гарантувати захищеність інтересів користувачів.
В проекті передбачається вдосконалення організаційних форм і методів б.о. в Україні, впровадження новітніх технологій обробки бух., інформації, сприяння розвитку професійної освіти.
Проект передбачає завдання та функціональні обов'язки бухгалтера, які визначаються Кабінетом Міністрів України. Професійний бухгалтер несе в межах посадових обов'язків відповідальність за порушення вимог ведення бухгалтерського обліку, складання, подання фінансової звітност