МІСЦЕ ТА РОЛЬ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В СИСТЕМІ МЕНЕДЖМЕНТУ
Клеха Аліна
студентка ІІІ курсу бухгалтерського відділу
Горохівського коледжу ЛНАУ
науковий керівник
Шелін Станіслава Володимирівна
викладач-методист
МІСЦЕ ТА РОЛЬ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В СИСТЕМІ МЕНЕДЖМЕНТУ
Визначивши стратегічну ціль - перехід до ринкових форм господарювання, Україна взяла курс на проведення корінних економічних реформ: входження національного господарства України в систему світового господарства, а саме, вступ України до Європейського Співтовариства (ЄС). Даний стратегічний курс об’єктивно потребує адаптації вітчизняної системи бухгалтерського обліку, звітності та контролю до міжнародних стандартів.
Зайняти лідируюче положення на ринку, підвищити ефективність роботи персоналу, створити оптимальну структуру управління, збільшити престиж підприємств і залучення інвестицій, вийти на міжнародний рівень господарювання – найважливіші завдання керівників підприємств. Неможливо уявити собі успішну сучасну компанію, співробітники якої не були б оснащені комп’ютерами. Тільки співробітник, який володіє навичками роботи на комп’ютері здатний забезпечити високу конкурентоспроможність. Американський генеральний директор комп’ютерної корпорації «Apple» Стів Джобс вірив у те, що комп’ютер стане товаром широкого використання. На початку 80-их років ця ідея здавалася божевільною, адже люди вважали, що персональні комп’ютери - це зменшена копія великих комп’ютерів. Так вважала і компанія IBM. Стів же думав про це зовсім по-іншому. Він вірив, що комп’ютери змінять світ і стануть чимось, що він називав «велосипедом для мозку» . Що вони дадуть людям можливості, про які ті навіть не мріяли
Тому актуальність дослідження питань комп’ютеризації обліку та діяльності підприємства в цілому є незаперечною.
Дослідженням проблематики цього питання вчені займаються відносно нещодавно, оскільки стрімкий розвиток комп’ютерних технологій ми спостерігаємо лише останніми десятиліттями. Розвитком та впровадженням комп’ютерних інформаційних систем на підприємстві займалися такі вчені як: М.Т.Барановський, М.Т.Білуха, Ф.Ф.Бутинець, СВ.Іхваненков та ін.
Метою дослідження є вивчення особливостей впровадження та експлуатації інформаційних систем бухгалтерського обліку, а також визначення їх місця та ролі в системі управління, проведення аналізу, виділення основних переваг та недоліків комп’ютеризації облікового процесу та запровадження комп’ютеризації обліку на підприємствах різних галузей економічної діяльності.
Створення та використання комп’ютерних систем бухгалтерського обліку сприяє прискоренню процесу обробки інформації на підприємствах, покращенню його організації, підвищує ефективність праці бухгалтерів. Впровадження системи дозволяє переходити на нові методи управління, на якісно новий рівень менеджменту і ведення бухгалтерського обліку та є стратегічно важливим для будь-якого підприємства.
Серед пакетів прикладних програм найбільшої популярності у користувачів набули програми «1С: Підприємство», «Парус-Підприємство», «Бухсофт», «Головний бухгалтер» та інші. Ці програми мають всі характеристики для того щоб забезпечити автоматизацію обліку на підприємстві.
Позитивний результатом впровадження інформаційних систем на підприємстві є: впорядкування бухгалтерського обліку; збільшення кількості інформації, що надходить з даних бухгалтерського обліку; зниження кількості бухгалтерських помилок; підвищення оперативності обліку.
На сучасному етапі розвитку економіки та суспільства користь від інформаційних технологій є очевидною. Проте, обстеження діяльності підприємств Горохівського району Волинської області, засвідчило існування низки проблем щодо автоматизації діяльності підприємств, так і їхніх облікових підрозділів. Близько 50% підприємств району зазначили, що бухгалтерський облік у них або неавтоматизований взагалі, або автоматизовані його окремі ділянки. Даний показник перевищив середній статистичний по Україні, що становить 40%.
Проблема створення та впровадження інформаційних систем на підприємствах залишається з найскладніших в Україні. Для цього потрібно здійснити попередню роботу з реорганізації та відмову від застарілих стереотипів. Причинами невдалого впровадження можуть бути: відсутність чітких цілей проекту; неготовність підприємства до змін; не приділення належної уваги керівництва проекту; тривале проектування систем і планова довготривала експлуатація з мінімальними змінами; не має прямого доступу працівників до інформації; проектування виконується спеціалістами різної спеціальності та кваліфікації.
При впроваджені нових інформаційних систем на підприємстві обов’язково потрібно оцінювати ризик відставання від конкурентів через їх моральне зношування. Після закінчення заходів щодо постачання й установки програмного забезпечення необхідно узгодити ступінь потреби в адаптації типової конфігурації програмного забезпечення та особливості ведення обліку на підприємстві.
При виборі програмного забезпечення слід врахувати таку якісну оцінку:
ведення синтетичного та аналітичного обліку активів, зобов’язань з елементами управлінського обліку; формування фінансової, податкової, статистичної звітності; подання іншої додаткової інформації для потреб ведення бухгалтерського обліку; на базі даних можливостей проводити автоматизований аналіз-прогноз і контроль за діяльністю підприємства.
Обов’язково потрібно враховувати термін корисного використання програмного забезпечення. Адже серед усіх тих програм, які є доступними для нас, багато програмних продуктів є недосконалими та при використанні дають збої. Тому, якщо підприємство поставило за мету впровадженні комп’ютерних систем в облік, воно повинне користуватись ліцензійними та протестованими програмами. Ввести у Штатний розпис спеціаліста, який буде обслуговувати програмне забезпечення. В певній мірі цього питання торкається і проблема комп’ютерної грамотності працівників.
Для прикладу як вдалої автоматизації обліку і управлінської діяльності можна поставити банківську систему.
Звичайно, необхідно зазначити, що вдала автоматизація банківської діяльності визначається в певній мірі її специфікою – роботою з грошима, цінними паперами та іншими активами. Адже, не на кожному підприємстві інших галузей економіки можна настільки вдало автоматизувати облік та управлінську діяльність. На нашу думку, ця проблема вимагає створення особливого підходу до автоматизації з урахуванням особливостей функціонування підприємства.
Рівень досягнутих Україною результатів в економічному й соціальному розвитку, а також завоювання місця повноправного партнера в світовій економічній системі значно залежить від того, в яких масштабах впроваджуватимуться та наскільки ефективно будуть використовуватися сучасні інформаційні технології в усіх сферах суспільної діяльності, а також їх роль у підвищенні ефективності суспільної праці.
Отже, ефективність роботи бухгалтера на підприємстві суттєво підвищується завдяки комп’ютеризації облікової роботи. Саме тому на сьогоднішній день дуже важливо при розробці інформаційної системи мінімізувати вплив розглянутих негативних факторів, що дозволять розвивати і вдосконалювати сучасні системи бухгалтерського обліку. Процес комп’ютеризації є таким, що вимагає співпраці фахівців різних сфер суспільного життя, згрупування сил спеціалістів різного напряму. Тільки за умов співпраці і обліковців, і спеціалістів з комп’ютерного програмування усі існуючі на сьогодні недоліки автоматизації облікового процесу можуть бути усунені та досягнемо нових результатів.
Список використаних джерел
1. Івахненков С.В. Класифікація програмного забезпечення бухгалтерського обліку і контролю.// Бухгалтерський облік і аудит. –Київ, 2006. -№7. -55-65
2. Івахненков С.В. Упровадження програмного забезпечення обліку і контролю: потенційні переваги та реальні проблеми.// Бухгалтерський облік і аудит. – Київ, 2007. - №2. – с.56-62.
3. Івахненков С.В. Сучасні інформаційні технології управління підприємством та бухгалтерія: проблеми і виклики//Бухгалтерський облік і аудит. – Київ, 2008. - №4. – с.54.
4. Мачуга Р. Організаційні передумови проектування інформаційної системи бухгалтерського обліку на підприємстві.// Бухгалтерський облік і аудит. – Київ, 2007. - №12. – с.35-41.
5. Мельник Т. Електронний документообіг та електронний підпис.// Бухгалтерський облік і аудит. – Київ, 2008. - №7. – с.47-53.